Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Literacki testament

07 lutego 1998 | Plus Minus | JD

Ostatni zbiór wierszy Josifa Brodskiego

Literacki testament

JANUSZ DRZEWUCKI

Tom "Wiersze ostatnie" -- ukazujący się w drugą rocznicę śmierci autora -- to poetycki testament Josifa Brodskiego (1940--1996) , laureata literackiej Nagrody Nobla za rok 1987. Wydana w przekładach Stanisława Barańczaka (z języka angielskiego) i Katarzyny Krzyżewskiej (z rosyjskiego) , książka jest odpowiednikiem zbioru "So Forth", który opublikowany został nakładem oficyny Farrar, Straus and Giroux w Nowym Jorku w kilka tygodni po śmierci poety. W książce znalazły się 64 wiersze i poematy. Sądząc po datach zamieszczonych pod poszczególnymi tekstami, pisane w latach 1988--1996, a więc już po noblowskich uroczystościach w Sztokholmie.

Przeciw legendzie

Czesław Miłosz stwierdził kiedyś, że Nagroda Nobla może oznaczać dla pisarza zabójstwo. Czasami pisarzowi trudno udźwignąć brzemię sławy, a także ciążącej na nim od tej chwili odpowiedzialności. Doskonała artystyczna forma i poznawcza doniosłość "Wierszy ostatnich" dowodzi, że Brodski z wszystkim tym sobie poradził, że oparł się pokusie bycia autorytetem moralnym czy prorokiem, nie przestał być tym, kim był, a więc artystą. Nie pierwszy to zresztą raz w swoim życiu Brodski dowiódł, że nie interesuje go polityka, lecz poezja.

Jednym z elementów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1304

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament