Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Łodzią po Saharze

07 lutego 1998 | Nauka i Technika | KK

ARCHEOLOGIA

Polacy odkrywają tajemnice przeszłości Nubii

Łodzią po Saharze

KRZYSZTOF KOWALSKI

Gdy w styczniu poinformowaliśmy o odlocie polskiej ekipy archeologów pod kierunkiem dra Bogdana Żurawskiego do Sudanu, czytelnicy "NiT" dowiedzieli się o planach badawczych, nadziejach i niepewności związanej z warunkami przyrodniczymi i politycznymi -- bo przecież prehistorycy nie pracują w laboratorium, lecz wśród żywych ludzi, wegzotycznych krajach.

Ale teraz już wiadomo, że wyprawa nie spełznie na niczym (niebezpieczeństwo takie zawsze istnieje w badaniach terenowych) . Zakład Archeologii Śródziemnomorskiej PAN zapisze na swym koncie ogromny sukces w Nubii, w dolinie Nilu środkowego, na terenach, które zostaną zalane spiętrzonymi wodami rzeki po wybudowaniu tamy na terytorium Sudanu. Tak się składa, że obszar ten stanowił w drugiej połowie I tysiąclecia p. n. e. domenę królestwa Kusz, ze stolicą w sławnym mieście Meroe.

Nieco historii

Starożytna Afryka to nie tylko Egipt, a nawet nie przede wszystkim Egipt. Oprócz takich pereł jak Giza, Luksor, Sakkara, daleko na południu, w Nubii, powstało i rozkwitło państwo nazywane rozmaicie;...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1304

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament