Uwaga na niebezpieczne produkty
OCHRONA KONSUMENTOW
Gdy szkodzą zdrowiu i życiu
Uwaga na niebezpieczne produkty
EWA ŁęTOWSKA
Niezależnie od oczekiwań na zmiany legislacyjne dotyczące odpowiedzialności za produkt niebezpieczny istniejący dorobek praktyki i jeszcze nie wyczerpane możliwości interpretacyjne polskiego kodeksu cywilnego całkiem nieźle chronią życie i zdrowie konsumentów. Trzeba tylko o tych możliwościach pamiętać, przypominać o nich sądom, no i mieć sporo cierpliwości, aby doczekać się ewentualnego wyroku. Bo bez sądu producenci z pewnością nie zapłacą.
Produkcja masowa, postęp naukowy, techniczny i technologiczny, pojawienie się nowych, skomplikowanych produktów, towarów paczkowanych (do których nie można zajrzeć przy odbiorze jakościowym) , nowoczesne techniki marketingu powodują, że w obrocie znajdują się wyroby o cechach, które w miarę upływu czasu ujawniają swe niebezpieczeństwo i wyrządzają szkody nie tylko nabywcom, ale i ich gościom, domownikom, osobom trzecim. Są to zwykle szkody poważne, godzące w życie i zdrowie, ich naprawienie nastręcza sporo kłopotów.
Błędy konstrukcyjne wyrobu (np. windy o niedostatecznie pewnych zabezpieczeniach) , błędy montażowe (np. źle dokręcone śruby mocujące koła w samochodzie) , konserwy z ciałami obcymi, ciastka ze szpilką, telewizory ulegające samozapaleniu po kilku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta