Gorsza rentowność
Gorsza rentowność
Przeciętna rentowność sprzedaży netto dla spółek z sektora spożywczego spadła w ub.r. do 1,7 proc. z 3,9 proc. w 1996 r. O wyniku tym zadecydowało m.in. zmniejszenie się zysku netto aż w 8 spółkach tej branży z 16 notowanych na giełdzie. Jedynie 2 spółki - Bakoma i Jutrzenka - rentowność sprzedaży netto mają na poziomie przekraczającym 10 proc.
Według raportów za IV kwartał 1997 r., największy spadek zysku odnotowały Bolesławiec (ponad 1400 proc.), Pekpol, Kruszwica i Wedel. W Ekodrobie, Farm Foodzie, Pepees i Indykpolu spadek jest zdecydowanie mniejszy. W wymienionej grupie 8 spółek o spadku zysku są więc 4, czyli wszystkie firmy z sektora zbożowego i aż 4 firmy z mięsnego.
Przedstawiciele spółek spożywczych w większości wskazują na dobre perspektywy rozwojowe swojej branży. Nie ukrywają jednak zagrożeń wynikających z zachodzącej konsolidacji. Wskazują też na zbyt duże koszty pozyskania kredytów w krajowych bankach. Podkreślają coraz większą potrzebę unowocześniania nie tylko sfery produkcyjnej, ale i zarządczej.
Najlepsze są cukierki
Dla spółek cukierniczych, reprezentowanych przez Jutrzenkę, Mieszka i Wedel, sprzedaż wzrosła o 4,9 proc, przy spadku o 62,2 proc. zysku netto. Przeciętna rentowność sprzedaży w 1996 r. wyniosła dla spółek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta