Wizerunek sprawiedliwości
Z DRUGIEJ STRONY
Wizerunek sprawiedliwości
JANUSZ WOJCIECHOWSKI
Ocena sądów, jaką przyniósł sondaż "Rzeczpospolitej", jest przygnębiająca -- stwierdziła w redakcyjnym komentarzu Bożena Wawrzewska. Nie sposób się z tą opinią nie zgodzić. Poziom społecznego niezadowolenia z wymiaru sprawiedliwości okazał się nadspodziewanie wysoki.
Większość opinii publicznej powątpiewa w sprawiedliwość wyroków, jest przekonana o trudnym dochodzeniu sprawiedliwości na drodze prawnej i o faworyzowaniu przez wymiar sprawiedliwości ludzi bogatych. Skąd ta druzgocąca krytyka? Bożena Wawrzewska tak to wyjaśnia na łamach "Rzeczpospolitej" z 13 lutego: W systemie, jaki panował do niedawna w Europie Środkowowschodniej, wymiar sprawiedliwości postrzegany był jako fragment państwa totalitarnego. To przekonanie chyba jeszcze pokutuje. Umacnianie wiary, że sądownictwo jest niezawisłe i niezależne, będzie prawdopodobnie procesem długim. Nie zakończy się zapewne, dopóki sprawy związane z "tamtym systemem" będą ciążyły na życiu publicznym.
Z taką próbą wyjaśnienia wyników sondażu zgodzić się już trudniej. Nie sądzę, aby dzisiejsza krytyczna ocena szeroko rozumianego wymiaru sprawiedliwości (wyników sondażu nie należy odnosić tylko do sądów, ale też do prokuratury, a w dużej mierze również...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta