Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wacław Makowski

18 lutego 1998 | Prawo | KP

LEKSYKON PRAWNIKOW POLSKICH

Prof. Wacław Makowski był prawnikiem wszechstronnym. Profesor prawa karnego na Uniwersytecie Warszawskim, adwokat, prokurator Najwyższego Sądu Wojskowego, wicemarszałek i marszałek Sejmu, minister sprawiedliwości -- to tylko niektóre stanowiska, jakie zajmował podczas swego pracowitego życia, poświęconego idei służby dla Polski. Jako marszałek Sejmu przewodniczył jego ostatniemu posiedzeniu 2 września 1939 r. Był też jednym z twórców konstytucji kwietniowej z 1935 r. Polityk i wybitny znawca prawa publicznego, był współautorem kodeksu karnego z 1932 r.

Wacław Makowski

Już w 1924 r. , zastanawiając się nad stosunkiem obywateli do państwa, prof. Makowski pisał: "Rzeczpospolita to my -- mówić może i powinna zbiorowość obywateli (. .. ) Każdy obywatel każdym swoim czynem chcąc nie chcąc wywierać musi wpływ na bieg spraw zbiorowości. To, co dojrzewa jako potrzeba społeczna, musi być wyczute, zrozumiane i ujęte w formie ustawy (. .. )"

Wacław Makowski urodził się w Wilnie w 1880 r. Tamtejsze liceum ukończył w 1898 r. i studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim -- wówczas Cesarskim. Wydział Prawa ukończył w 1902 r. , po czym podjął...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1313

Spis treści
Zamów abonament