Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

19 lutego 1998 | Świat | SP

ANALIZA

Informacje

SłAWOMIR POPOWSKI

Od początku kryzysu irackiego Rosja sprzeciwia się amerykańskim planom siłowego rozwiązania konfliktu i zmuszenia Saddama Husajna do podporządkowania się postanowieniom Rady Bezpieczeństwa. W szczytowym momencie sporu, kiedy jeden z anonimowych przedstawicieli Pentagonu w wypowiedzi dla prasy dopuścił możliwość ograniczonego użycia broni nuklearnej (co -- nawiasem mówiąc -- byłoby zgodne z tajną dyrektywą prezydenta Billa Clintona podpisaną w listopadzie ub. r. ), odpowiedź Kremla była natychmiastowa: jeśli Amerykanie to zrobią -- powiedział prezydent Borys Jelcyn -- to ryzykują rozpętaniem nowej wojny światowej.

Rosja -- dodał -- za nic nie poprze ataku na Irak i zrobi wszystko, aby do tego nie dopuścić. I chociaż w następnych dniach ton wypowiedzi został złagodzony: Amerykanie wyjaśnili, że o żadnym ataku nuklearnym nie może być nawet mowy, a Rosjanie wytłumaczyli, że wypowiedź Jelcyna została źle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1314

Spis treści
Zamów abonament