Delegalizacja partii komunistycznej
STRASBURG
Wolność zrzeszania się
Delegalizacja partii komunistycznej
M AREK ANTONI NOWICKI
Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że delegalizacja partii tylko z powodu tego, że w nazwie ma ona przymiotnik "komunistyczna", naruszyła art. 11 Europejskiej konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, gwarantujący swobodę zrzeszania się.
Turecka Zjednoczona Partia Komunistyczna (TBKP) została założona 4 czerwca 1990 r. przez 36 osób, w tym Sargina i Yagci. Tego samego dnia przesłano ministrowi spraw wewnętrznych deklarację założycielską. W okresie poprzedzającym wybory parlamentarne, 14 czerwca 1990 r. , prokurator generalny wszczął postępowanie przed Trybunałem Konstytucyjnym z wnioskiem o rozwiązanie TBKP. Oskarżył ją o próbę ustanowienia hegemonii jednej klasy społecznej nad innymi, wprowadzenie do nazwy partii słowa "komunistyczna", a także osłabianie integralności terytorialnej państwa
12 kwietnia 1991 r. przyjęto ustawę o zapobieganiu terroryzmowi, która wprowadziła wiele zmian do obowiązującego prawa. W szczególności uchyliła przepisy kodeksu karnego zakazujące działalności komunistów oraz anulowała ustawę zakazującą publikacji w językach regionalnych.
16 lipca 1991 r. Trybunał Konstytucyjny wydał postanowienie o rozwiązaniu TBKP, które w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta