Trudne pytania
"Zemsty ofiar" Helgi Hirsch
Trudne pytania
PIOTR MADAJCZYK
Dobrze się stało, że "Rzeczpospolita" ("Plus Minus " nr 18/ 98) zdecydowała się przedrukować fragment książki Helgi Hirsch "Zemsta ofiar". Rzeczywiście, historia Niemców w Polsce w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej wymaga wreszcie, po pół wieku, zarówno uczciwego opisania, jak i głębszej refleksji: dlaczego tak się stało, dlaczego ludzie zachowywali się tak, a nie inaczej.
Ale znajomość książki Hirsch ma dla polskiego czytelnika nie tylko znaczenie historyczne -- choć słowo "tylko" być może nie bardzo pasuje do sytuacji, gdy trzeba się rozliczyć z " niewygodnymi" fragmentami swej historii. O tym jednak kilka słów za chwilę. Jest poza tym jeszcze kontekst bardzo aktualny, o którym zresztą autorka pisze, ale który koniecznie trzeba mocniej wyeksponować. Chodzi o dokonujące się w Niemczech zmiany w świadomości historycznej, w sposobie postrzegania swojej historii. Wcześniejsze zastrzeżenia wobec zajmowania się tą problematyką nie miały nic wspólnego z nauką. Była, rzecz jasna, niechęć młodego pokolenia do zajmowania się krzywdami starszego pokolenia, nie umiejącego się często rozliczyć ze swym nazistowskim zaangażowaniem, ale była też political correctness, która równie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta