Buchalteria zbrodni i zagadka ocalenia
HISTORIA
Drugi tom dokumentów katyńskich
Buchalteria zbrodni i zagadka ocalenia
Zesłana z Pińska do Kazachstanu Krzysia Mikucka, uczennica III klasy napisała 28 maja 1940 r. list do Stalina: "Nasz dobry kochany ojcze Stalinie. Ja teraz leżę chora i jest mi bardzo tęskno za moim tatusiem, którego nie widziałam prawie dziewięć miesięcy. I sobie pomyślałam, że tylko Wy, wielki Stalinie, możecie go zwrócić". List podpisał też jej brat Staś. Rzeczywiście Stalin, a nawet jego mniejsi czynownicy mogli zwrócić dzieciom ojca, Eugeniusza Mikuckiego, inżyniera, zmobilizowanego w 1939 r. w stopniu podporucznika. Ale 4 kwietnia ojciec Krzysi i Stasia, przebywający dotąd w obozie w Kozielsku, znalazł się na liście śmierci nr 014. List córki był spóźniony. Czy można jednak mieć jakiekolwiek złudzenia, że ocaliłby życie ojca?
List Krzysi znalazł się w drugim tomie źródłowej, fundamentalnej publikacji "Katyń. Dokumenty zbrodni", wydawanej przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych oraz Federalną Służbę Archiwalną Rosji i kilka innych rosyjskich instytutów naukowych. Zawiera on blisko ćwierć tysiąca dokumentów sowieckich, związanych zrealizacją uchwały Biura Politycznego KC WKP (b) z 5 marca 1940 r. , na mocy której zabito blisko 15 tysięcy obywateli polskich, więzionych w Kozielsku,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta