Milczenie trwało długo
Sprawa rozliczeń zamknęła się praktycznie w 1959 roku
Milczenie trwało długo
ZBIGNIEW PALSKI
10 grudnia 1956 roku powołano specjalną komisję do oceny działalności Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego, Naczelnej Prokuratury Wojskowej i Najwyższego Sądu Wojskowego, w składzie: przewodniczący Marian Mazur (zastępca prokuratora generalnego PRL) , Stanisław Kotowski (prezes Sądu Wojewódzkiego w Warszawie) , Mieczysław Szerer (sędzia Sądu Najwyższego) , płk Adam Uziembło (MON) i płk Mieczysław Majewski (MON) . Uziembło i Majewski byli wcześniej represjonowani. Gdy 18 marca 1957 r. Mazur został prokuratorem generalnym, zastąpił go nowy zastępca prokuratora generalnego, prokurator Jan Wasilewski.
Komisja uzyskała dostęp do materiałów GZI, NPW i NSW. Wyniki miała udostępnić społeczeństwu. Mimo formalnej zgody na korzystanie z archiwaliów stale miała kłopoty z udostępnieniem akt. Z tego powodu Uziembło złożył rezygnację z pracy w komisji, lecz nie została ona przyjęta. Komisja podlegała też naciskom politycznym. Świadczą o tym notatki Uziembły, który początkowo bardzo ostro żądał pociągnięcia do odpowiedzialności oficerów Informacji, łącznie zżądaniem ekstradycji oficerów radzieckich.
Końcowe wnioski zostały jednak stonowane, zapewne wskutek nacisków. Komisja zakończyła prace 18 lipca 1957 r. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta