Gdy legną w gruzach życiowe plany
PO WYPADKU
Renty nie można waloryzować, ale można ją podwyższać
Gdy legną w gruzach życiowe plany
Wysokość renty przyznanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe nie zawsze zadowala poszkodowanych, np. w wypadkach samochodowych. Protesty budzi także to, że firma ubezpieczeniowa ustalonej raz kwoty nie waloryzuje, choćby proporcjonalnie do wzrostu cen. Zwiększenie wysokości renty wcale nie jest łatwe, ale możliwe.
-- Problemy wynikają głównie z tego, że klienci mylą rentę otrzymywaną z ZUS z rentą wypłacaną przez towarzystwa ubezpieczeniowe -- mówi Bogusława Rogowska, dyrektor biura ubezpieczeń osobowych w TU Daewoo (wcześniej pracowała w PZU) . -- Renty z ZUS są waloryzowane z urzędu. Firmy ubezpieczeniowe nie są zobowiązane, by to robić. Na wniosek osoby otrzymującej rentę możemy zwiększyć jej wysokość. Mówi o tym artykuł 907 paragraf 2 kodeksu cywilnego. Z samymi rentami związane są artykuły 444 i 446 kodeksu cywilnego.
Jakie renty może wypłacić towarzystwo:
l na zwiększone potrzeby (artykuł 444 paragraf 2 kodeksucywilnego) ;
l uzupełniającą(artykuł 444 paragraf 2 kodeksu cywilnego) ;
l alimentacyjną(artykuł 446 paragraf 2 kodeksu cywilnego) ;
l tymczasową (artykuł 444 paragraf 3 kodeksu cywilnego) .
Dodatek, nie pensja
Renta uzupełniająca, którą co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta