Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Minerał z piekła rodem

22 stycznia 1999 | Gazeta | KF

ASBESTOZA

Epidemia zachorowań osiągnie szczyt w 2020 roku

Minerał z piekła rodem

K RYSTYNA FOROWICZ

Jedna czwarta spośród miliona osób, . które zachorują w ciągu 35 lat na nowotwory w Europie Zachodniej, będą to ludzie, którzy pracowali przy azbeście -- ostrzegli w tym tygodniu brytyjscy lekarze.

Prof. Julian Pato z Instytutu Badań nad Rakiem i Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej mówi wręcz o epidemii, jaka dotknie Europę w związku z licznymi zachorowaniami na międzybłonniaka -- nowotworu złośliwego typowego u ludzi narażonych na kontakt z azbestem.

-- Statystyki wyglądają zatrważająco -- powiedział prof. Pato na konferencji prasowej -- podaje Reuters. Naukowcy przewidują 5 tys. zachorowań, do 9 tys. w 2010 r. Od momentu zachorowania pozostają zaledwie 3 lata życia. Międzybłonniak to wyrok śmierci. Grupami najbardziej zagrożonymi są mężczyźni zatrudnieni w budownictwie oraz przy budowie statków. Pato i jego koledzy przewidują, iż epidemia zachorowań osiągnie szczyt w 2020 r. Międzybłonniak może zabić 250 tys. osób do 2034 r.

-- Największym ryzykiem objęci są mężczyźni urodzeni około 1945 i 1950 r. Co najmniej 1 ze 150 mieszkańców Europy Zachodniej, który osiągnął 50 lat, umrze na tę postać nowotworu złośliwego. Ryzyko jest większe, jeśli miał on...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1602

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament