Syndrom błędów i pomyłek
ZDROWIE
W co trzecim przypadku lekarze nie wiedzą, co dolega choremu
Syndrom błędów i pomyłek
ZBIGNIEW WOJTASIńSKI
O powodzeniu leczenia często decyduje wczesne wykrycie choroby, tymczasem wiele ważnych i często drogich badań diagnostycznych jest zupełnie nieprzydatnych. Najczęściej źle wykonywane są badania USG -- aż co piąte wymaga powtórzenia. Kłopoty z postawieniem diagnozy mają też lekarze: w co trzecim przypadku nie wiedzą oni, co dolega choremu, o czym nie zawsze go informują, by nie ucierpiał ich autorytet.
Medycyna nie jest nauką ścisłą i długo jeszcze nią nie będzie, mimo postępu badań oraz standaryzacji leczenia. Zrozumiałe jest też, że medycy mogą popełniać błędy, tym bardziej, że nie zawsze są za nie odpowiedzialni. Pacjenci powinni być tego świadomi, gdyż za wszelkie pomyłki i niedopatrzenia odpowiadają własnym zdrowiem. Znakomitym tego przykładem są badania USG: są niezwykle ważne, ale często tak źle wykonywane, że przed ich nieprecyzyjnością ostrzega Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne. Tymczasem wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest nie tylko poddanie się takiemu badaniu, ale również przeprowadzenie go we wiarygodnym ośrodku oraz u lekarza o potwierdzonej opinii.
Bezużyteczne badania
Wykorzystywane w naszej służbie zdrowia urządzenia diagnostyczne bardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta