Strasburg: Nieproporcjonalny środek do uprawnionego celu; Naruszenie spokoju publicznego
- Wejście policji do prywatnego domu
- Granice protestów społecznych
MAREK ANTONI NOWICKI
Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał 23 września ubiegłego roku jedenaście orzeczeń, z których dziewięć omawiamy: trzy w "Rz" z 19 stycznia, dzisiaj - dwa.
Ilekroć w omawianych sprawach pojawią się słowa:
- Trybunał - oznacza to Europejski Trybunał Praw Człowieka,
- Komisja - Europejską Komisję Praw Człowieka,
- konwencja - europejską konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.
Wejście policji do prywatnego domu
Nieproporcjonalny środek do uprawnionego celu
Wejście policji do domu w celu zapobiegnięcia naruszeniu porządku publicznego musi mieć podstawę w przepisach krajowych, dostępnych dla osób, których dotyczą, i precyzyjnie sformułowanych.
W sprawie rozwodowej Sąd Hrabstwa Uxbridge nakazał Sally McLeod z Middlesex wydanie jej byłemu mężowi różnych przedmiotów i mebli z domu, w którym razem mieszkali, zajmowanego później przez nią i jej starą, niedołężną matkę. Zgodnie z postanowieniem sądu odmowa wydania ich w terminie do 6 października 1989 r. była równoznaczna z uwięzieniem. 3 października były mąż ze swoim bratem i siostrą oraz aplikantem adwokackim przybył tam w celu zabrania rzeczy. Z obawy naruszenia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta