Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Między północą a świtem

22 stycznia 1999 | Kultura | JD

Zbiór felietonów literackich Aleksandra Jurewicza "Życie i liryka"

Między północą a świtem

Już tytuł "Życie i liryka" świadczy, że dla autora tej książki związek literatury z życiem jest związkiem trwałym i nierozerwalnym; że życie jest literaturą, literatura zaś to życie samo.

Ponad 60 literackich felietonów, które składają się na tę książkę, to dzieło nie tyle felietonisty, ile poety. Właśnie dlatego Jurewicz przedmiotem swoich wypowiedzi może uczynić coś, co podejmie w swoich tekstach rzadko który felietonista: zniszczoną walizkę, rodzinne fotografie, starą maszynę do szycia Singer, ołówek, ale także pierwszy śnieg, klangor odlatujących dzikich gęsi, nie wysłany list, godzinę czwartą rano, o której to "samotność jest jak z brudu wycierany nóż". Tym samym każdy tekst zbioru "Życie i liryka" - mimo że jest wypowiedzią dyskursywną, a nie poetycką - okazuje się świadectwem wielkiej, właśnie poetyckiej, wrażliwości Jurewicza. Jest to wrażliwość kogoś, kogo świat nieustannie zadziwia, cieszy i zmusza do odkrywania na nowo. "Nie dopuścić, by zasnęło w nas dziecko" - to zarówno egzystencjalny, jak i artystyczny imperatyw Aleksandra Jurewicza.

Papieros za papierosem

W "Życiu i liryce" do czasów dzieciństwa Jurewicz wraca nieustannie. Do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1602

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament