Czy Bronisław Hajda powinien być sądzony w Polsce
INTERPRETACJE
Zbrodnie przeciwko ludzkości
Czy Bronisław Hajda powinien być sądzony w Polsce
PAWEł POJNAR
74-letni Bronisław Hajda, oskarżony o uczestniczenie w masowych egzekucjach żydowskich więźniów w lipcu 1944 r. jako strażnik w obozie w Trawnikach i Treblince, przebywający obecnie w USA, został w 1997 r. pozbawiony tamtejszego obywatelstwa, a ostatnio wyrokiem sądu imigracyjnego nakazano jego deportację z USA ("Rz" z 5 listopada 1998 r. ). Wyrok ten wprawdzie nie jest prawomocny, ale rzecznik prasowy polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powołując się na utratę obywatelstwa polskiego przez Hajdę, zdaje się wskazywać, że MSZ nie jest zainteresowane w przewidywanej deportacji do Polski byłego strażnika z Treblinki, uznając, iż jest to problem amerykański ewentualnie niemiecki ("Gazeta Wyborcza" z 6 listopada 1998 r. ). Czy można zgodzić się z takim stanowiskiem?
Egzekucje, o uczestniczenie w których oskarżony jest Hajda, niewątpliwie były zbrodniami przeciwko ludzkości (według art. VI Karty Międzynarodowego Trybunału Wojskowego) czy nawet, jako dokonywane w zamiarze zniszczenia jednej z grup narodowych, zbrodniami ludobójstwa (art. II konwencji w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa) . Zbrodnie te na podstawie art. 1 konwencji o niestosowaniu przedawnienia wobec zbrodni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta