Jak wyrównać szanse nauczycielom
REFORMA SYSTEMU EDUKACJI
Dobrze poinformowany nauczyciel to dobrze wykształcony uczeń
Jak wyrównać szanse nauczycielom
KATARZYNA H ALL
Reformę systemu edukacji wprowadza się między innymi w celu wyrównania szans dzieci pochodzących z różnych środowisk: aby upowszechniać wykształcenie średnie i wyższe, przede wszystkim wśród młodzieży pochodzącej ze wsi i z małych miasteczek (w dużych miastach widać już, że młodzi chcą się u czyć) . Temu ma służyć organizowanie gimnazjów -- szkół, które z założenia mają zapewnić wszystkim dzieciom lepsze warunki podstawowego wykształcenia.
Zmiany systemowe pomyślane są dobrze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że to przede wszystkim nauczyciel zapewnia dobrą jakość kształcenia. Jego kwalifikacje, pomysłowość, postawa mogą być wsparte lepszymi pomocami dydaktycznymi, ładnie u rządzonym gabinetem przedmiotowym, odpowiednio w yposażoną biblioteką, pracownią komputerową, dostępem do Internetu. Lecz to wszystko nie ma większego znaczenia bez dobrze przygotowanego i świadomego swoich zadań nauczyciela. Jak sprawić, aby 1 września 1999 roku, w dniu wejścia reformy systemu edukacji wżycie, większość nauczycieli była świadoma swoich zadań?
Źle skierowana promocja
Resort edukacji uruchamia spore środki finansowe na różne szkolenia o raz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta