Dzieci na zamówienie
Klonowanie już wkrótce może stać się nową metodą sztucznego zapłodnienia
Dzieci na zamówienie
ZBIGNIEW WOJTASIń SKI
We współczesnej medycynie coraz częściej wykorzystywane są techniki wspomaganego rozrodu, których rozwinięciem już wkrótce może być klonowanie ludzi. Za kilka dni w Turynie urodzi dziecko mająca kłopoty z płodnością szczęśliwa matka, której komórka rozrodcza została "odmłodzona" cytoplazmą pobraną z jajeczka młodszej kobiety. Specjaliści w Nowym Jorku od kilku miesięcy próbują wykorzystać do zapłodnienia metodę podobną do tej, która pozwoliła sklonować owieczkę Dolly. Następnym krokiem może być już tylko powielanie ludzkich zarodków z komórek somatycznych człowieka.
Regenerowanie niezdolnych do zapłodnienia komórek jajowych stosowane jest od kilku lat, ale dopiero teraz przychodzi na świat coraz więcej dzieci po tego rodzaju zabiegach. Po raz pierwszy tę technikę u 39-letniej kobiety w 1996 r. zastosowali Amerykanie Jacques Cohen oraz Steen Willadsen z Centrum Medycznego Św. Barnaba w New Jersey, którzy wykorzystali cytoplazmę jaja 27-letniej kobiety. Tak właśnie w 1997 r. urodziła się Emma Ott -- pierwsze dziecko "dwóch matek", które przejdzie do historii wspomaganego rozrodu podobnie jak Luiza Brown, okrzyknięta przed 20 laty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta