Ranione perłopławy
KLEJNOTY
Naukowcy do dziś spierają się na temat powstawania pereł
Ranione perłopławy
K RYSTYNA FOROWICZ
Popyt na perły, mimo wysokich cen, stale rośnie. Jest też ich coraz mniej. Dawne morskie obszary, dostarczające dużych i lości pięknych okazów, są coraz szczuplejsze i mniej wydajne.
Wprowadzenie na rynek pereł z hodowli, znacznie ożywiło handel nimi, ale znawcy cenią tylko te prawdziwe -- "pierwszej wody".
W centrach handlowych w Bombaju, Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, a od dwóch miesięcy w nowo otwartym Pałacu Pereł na Gran Canaria, oprócz pereł morskich -- hodowanych, sprzedawane są słodkowodne oraz ich doskonałe imitacje -- szklane, obleczone masą z rybiej łuski. Pomimo ich zewnętrznego podobieństwa nie są jednak identyczne.
Jak powstają perły?
Przez długi czas utrzymywały się różne legendy o pochodzeniu pereł. Ostatecznie zagadnienie ich powstawania wyjaśniono naukowo, choć nie do końca.
Perły są wytworem żywych o rganizmów -- małży morskich, zwłaszcza z rodzaju Pteria (perłopław) . 30 gatunków perłopława żyje w ciepłych morzach, do głębokości 30 m, przytwierdzonych do dna. Najpiękniejsze i najcenniejsze okazy dostarcza Pteria margaritifera, zwany też perłowodnym, poławiany m. in. w Zatoce Perskiej i w pobliży zachodnich i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta