Huzar
Huzar
Huzar
ANDRZEJ RÓŻALSKI
Na pytanie, jakie było najpoważniejsze osiągnięcie służb specjalnych na początku lat pięćdziesiątych, generał Pożoga odpowiada: niewątpliwie likwidacja oddziału "Huzara". Wypowiedź znajduje się w książce "Akcje specjalne" autorstwa Henryka Piecucha. Ocenę generała można uznać za wiarygodną i szczególnie kompetentną: Władysław Pożoga był przez wiele lat oficerem, a przez jakiś czas szefem peerelowskich służb specjalnych.
Postanowienie o aresztowaniu Kamińskiego wydała ppłk Helena Wolińska, którą śmiało można uznać za jeden z filarów wojskowego wymiaru sprawiedliwości w epoce stalinowskiej (to ona właśnie oskarżona jest o mord sądowy na generale "Nilu" Fieldorfie) . Postanowienie o aresztowaniu Kamińskiego podpisała podpułkownik Wolińska w końcu października 1952 roku. W grudniu aresztowano ostatniego żołnierza oddziału "Huzara". Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego mogło uznać, że problem podziemia zbrojnego w Polsce został definitywnie rozwiązany.
Ubij kak sabaku!
Co jest ważne? Ważne jest to, że kiedy Kamiński wrócił z wojny do Markowa-Wólki, zainteresował się nim miejscowy kowal Modest Halicki. Kowala widziano często w"Sielsowiecie" w Piekutach, dało się też zauważyć pewną jego zażyłość w stosunkach z miejscowymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta