Dwie ustawy pod znakiem zapytania: telewizyjna i kombatancka
Prezydenckie weto oraz wniosek do Trybunału Konstytucyjnego
Dwie ustawy pod znakiem zapytania: telewizyjna i kombatancka
W czwartek prezydent RP podjął dwie decyzje. Pierwsza: odmówił podpisania ustawy z 4 marca 1999 r. o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz ustawy o zamówieniach publicznych i wniósł o jej ponowne rozpatrzenie. Druga: skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie zgodności z konstytucją ustawy z 4 marca 1999 r. ozmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Tej ustawie zarzuca niezgodność: art. 1 pkt 3 lit. a) z art. 2 i art. 32 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej; art. 1 pkt 3 lit. b) z art. 32 konstytucji. Oto uzasadnienia obydwu decyzji.
I4 marca 1999 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji, którą marszałek Sejmu w tym samym dniu przedstawił mi do podpisu.
Ustawa ta: 1) zawiera przepisy sprzeczne z normami europejskimi, a tym samym nie realizuje celu, jaki stanowił uzasadnienie inicjatywy ustawodawczej,
2) narusza konstytucyjny porządek w państwie,
3) prowadzi do złamania zasadniczej reguły funkcjonowania radiofonii i telewizji, a mianowicie otwartego, pluralistycznego charakteru mediów oraz ich niezależności od ośrodków władzy....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta