Bliżsi przyrody
Bliżsi przyrody
Polskie rolnictwo posiada zarówno wiele atutów, jak i słabości oraz - paradoksalnie - zdarza się, że są to te same cechy. Np. mniejsza u nas intensyfikacja produkcji rolnej jest z jednej strony słabością (gorsze wykorzystanie potencjału gleb), z drugiej atutem - nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla środowiska.
Także powszechna w Polsce wielostronność gospodarowania w rolnictwie wydaje się być "bliższa przyrodzie", choć jest znacznie mniej efektywna ekonomicznie.
Najważniejszym źródłem dochodów rolników jest produkcja zwierzęca. W Polsce jest ona rozłożona nierównomiernie, jednak nie aż tak, jak w niektórych krajach UE, gdzie nierównomierność ta wzbudza już poważne zaniepokojenie (przykładem może być tu Bretania, gdzie koncentracja produkcji rolnej jest tak duża, że zaczyna powodować istotne szkody w środowisku naturalnym). W naszym kraju nie ma jeszcze obszarów o tak znacznej przewadze w produkcji rolnej, natomiast niektóre regiony zaczęły się już specjalizować w określonych kierunkach produkcji. Przykładowo, szybko postępuje specjalizacja północno-wschodnich województw (woj. podlaskie oraz część województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego) w produkcji mleka, z kolei w chowie trzody chlewnej wyraźnie przoduje województwo wielkopolskie (pogłowie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta