Sprzężenie zwrotne
Sprzedaż ciągników i maszyn rolniczych zmalała w kilka lat do jednej dziesiątej
Sprzężenie zwrotne
Gdyby transformację ustrojową w Polsce oceniać po rezultatach, jakie przyniosła ona w gałęziach przemysłu zaopatrujących rolnictwo w środki produkcji, to wynik tej oceny byłby druzgocąco negatywny. O ile bowiem wolumen produkcji rolniczej zmniejszył się w ostatnich latach tylko o kilkanaście proc. , o tyle sprzedaż ciągników i maszyn rolniczych zmniejszyła się kilkakrotnie (czasem nawet do jednej dziesiątej! ), zużycie nawozów mineralnych -- do około jednej trzeciej, wtym samym mniej więcej stopniu spadły zakupy środków ochrony roślin.
Co gorsza, obniżyło się zapotrzebowanie także na kwalifikowane nasiona oraz na zwierzęta zarodowe, czyli na rolnicze środki produkcji. Spadł popyt na usługi dla rolnictwa. Drastycznie zmniejszyły się rozmiary budownictwa na wsi, przy czym w znacznie większym stopniu dotyczyło to obiektów inwentarskich i gospodarczych.
Nie będziepowrotu
Po głębokim kryzysie w latach 1991-1992 zapotrzebowanie na środki produkcji dla rolnictwa zaczęło ponownie się zwiększać, jest to jednak wzrost bardzo powolny, nie rokujący powrotu do poprzedniej wielkości popytu nawet za kilkadziesiąt lat. Dziś wiadomo już, że takiego jak w latach 70. i 80. poziomu sprzedaży ciągników czy niektórych maszyn...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta