Co dalej z interwencją
POLITYKA ROLNA
Dotychczasowy system ma na celu przede wszystkim podtrzymywanie cen podstawowych produktówrolnych i dochodówrolniczych
Co dalej z interwencją
JADWIGA SEREMAK-BULGE MI-
CHAł KISIEL
Konieczność zmiany systemu interwencji w rolnictwie jest oczywista. Dla ekonomistów, którzy znają mechanizmy regulacji rynkowych w krajach stosujących skuteczną politykę rolną; dla rolników nie mogących sprzedać produktów po satysfakcjonujących ich cenach oraz dla polityków szukających rozwiązania obecnej sytuacji i możliwości zapobiegania podobnym protestom w przyszłości.
Dotychczasowy system ma na celu przede wszystkim podtrzymywanie cen podstawowych produktów rolnych i dochodów rolniczych. W mniejszym stopniu stabilizuje rynek. Roczne wahania cen, zwłaszcza zbóż i trzody chlewnej, znacznie odbiegają od wskaźników inflacji. Rynek rolniczy należy do najmniej stabilnych, mimo rosnącej interwencji państwa.
Podtrzymywaniu dochodów rolniczych podporządkowała także swe narzędzia Agencja Rynku Rolnego, ograniczając się praktycznie do zakupów interwencyjnych w okresach nadwyżek podaży i sprzedaży zapasów przy występowaniu niedoborów i nadmiernego wzrostu cen rynkowych.
Kres skuteczności
Do lat...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta