Zawężone horyzonty
Jedynie dwa procent studentów to młodzież ze wsi
Zawężone horyzonty
Piotr urodził się na wsi. Skończył jedynie podstawówkę. Rodzicom nie zależało na jego wykształceniu. Chcieli, aby jak najszybciej zaczął pracować i pomógł im w utrzymaniu trójki rodzeństwa. W szkole też nikt nie zachęcał go do dalszej edukacji. Zatrudnił się na budowie jako robotnik. Zarabia całkiem nieźle, choć to ciężka praca. W wolnych chwilach chodzi na dyskotekę. Do kina rzadko, bo ma daleko. Woli wiejski bar, gdzie mają satelitę.
To typowy życiorys młodego człowieka mieszkającego na wsi. Fakt pochodzenia i wychowywania się w takim środowisku to wyrok dla Piotra i jego rówieśników, bowiem o potrzebach edukacyjnych dzieci oraz młodzieży i uczestnictwie w kulturze decydują rodzina i szkoła. Tymczasem na polskiej wsi ani rodzice -- posiadający zazwyczaj podstawowe wykształcenie -- ani szkoła, borykająca się zproblemami finansowymi i kadrowymi, nie są w stanie rozbudzić społecznych ambicji.
Sześciolatki nie chodzą do zerówki
Spośród czternastu milionów Polaków (38 procent całego społeczeństwa) mieszkających na wsi 14 procent stanowią ludzie ze średnim wykształceniem (ponad dwa razy mniej niż w mieście) , a prawie 2 procent -- zwyższym (ponad pięć razy mniej niż w mieście) . Ponad 44 procent ma wykształcenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta