Możemy tylko skorzystać
Możemy tylko skorzystać
MARIAN BRZÓSKA
Wejście do Unii oznacza przejście polskiego rolnictwa na inną, korzystniejszą ekonomikę gospodarowania, której istotę określa wspólny rynek, nazywany przez liberalnych ekonomistów sztucznym rynkiem rolnym. Unia troszczy się bowiem specjalnie o rozwój rolnictwa, o jego modernizację, o jakość produktów rolnych i o warunki życia rolników, chociaż coraz bardziej musi zabiegać także o większą konkurencyjność rolnictwa na rynkach światowych.
Są to trwałe cechy polityki rolnej Unii, ugruntowywane od traktatu rzymskiego. Także Agenda 2000 podtrzymuje te cechy wspólnej polityki rolnej (angielski skrót CAP), mimo propozycji liberalizacyjnych, z których część wywołuje protesty rolników.
Polskie rolnictwo objęte będzie taką właśnie Wspólną Polityką Rolną, która - choć zmieniana - będzie znacznie korzystniejsza dla rolnictwa niż nasza dotychczasowa. Oznaczać będzie wielokrotnie większe wsparcie gospodarstw rolnych. Nawet w przypadku stopniowania korzyści dla Polski przez UE, z tytułu rozwiązań przejściowych i niepełnego wykorzystywania szans, coroczne wsparcie rolnictwa ze środków publicznych zwiększy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta