Lokomotywa słabiej ciągnie
Branże spożywcze nie przypadkiem były tymi, w których zagraniczny kapitał lokował w pierwszej
Lokomotywa słabiej ciągnie
O poziomie polskiego rolnictwa w dużym stopniu przesądza poziom przetwórstwa rolno-spożywczego. W ostatnich 5 latach przemysł spożywczy rozwijał się w Polsce bardzo szybko, ale rozwój ten przebiegał częściowo w oderwaniu od krajowej bazy surowcowej. To znaczy, wartość produkcji branż spożywczych wzrastała w tempie ponad 10 proc. rocznie, natomiast nie przekładało się to w tym samym stopniu na zapotrzebowanie na surowce rolnicze.
Popyt na surowce rolnicze zmniejszył się nawet o około 20 proc. Wzrost produkcji przemysłu spożywczego wynikał bowiem głównie ze wzrostu stopnia przetworzenia surowców, nie zaś z fizycznego zwiększenia ich przerobu. Poza tym niektóre branże korzystały w części z surowców pochodzących z importu. Z importowanych surowców korzystały zwłaszcza przemysły: tytoniowy, piwowarski i włókienniczy. Zagraniczne surowce wykorzystywał nawet przemysł mięsny (chudy boczek z Danii) .
Pierwsze oznaki zapaści
Dynamiczny rozwój...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta