Politycy obiecują rolnikom
Od prawicy po lewicę hasła się powtarzają
Politycy obiecują rolnikom
Rozwiązanie zagadki "odgadnij nazwy partii po przeczytaniu ich programów naprawy rolnictwa" może sprawić trudności. Od prawicy po lewicę powtarzają się te same hasła: stabilizacja rynku, podniesienie poziomu oświaty, tworzenie nowych miejsc pracy na wsi.
Skąd państwo weźmie na to pieniądze? O tym politykom znacznie trudniej mówić. Wielu wskazuje na Unię Europejską i Bank Światowy jako jedyne źródła finansowe, gwarantujące powodzenie reform na wsi.
AWS: zagwarantować opłacalność
Ceny minimalne na główne produkty rolne były jednym z głównych postulatów niedawnych burzliwych negocjacji związków zawodowych z rządem. -- Utrzymanie tych cen na wysokim poziomie jest szkodliwe, bo z czasem może obrócić się przeciwko rolnikom -- uważa Artur Balazs ze Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Polacy wydają przeciętnie na żywność 50-60 procent swoich dochodów, najbiedniejsi nawet sto. Wysoka cena minimalna to, de facto, wzrost cen żywności, który prowadzi do spadku popytu.
Polityk SKL podkreśla także konieczność wprowadzenia systemu kwotowania produkcji i dopłat kompensacyjnych. Związki zawodowe będą negocjować zagendami rządowymi ceny na podstawowe produkty rolne -- takie które zagwarantują im...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta