Naprawianie rynku
PROTEKCJONIZM -LIBERALIZM
Od 1992 r. zwiększa się wsparcie budżetowe dla producentów rolnych
Naprawianie rynku
WIESłAW GAWRON
WIESłAW ŁOPACIUK
Zprzyczyn ekonomicznych i politycznych niemal wszystkie państwa próbują "usprawnić" mechanizmy rynkowe w rolnictwie. Do przyczyn ekonomicznych zalicza się wyjątkowy charakter produkcji i podaży towarów rolniczych. Zmienna podaż komplikuje w warunkach w pełni wolnego rynku proces podejmowania decyzji przez producentów rolnych, co odbija się na stabilności sytuacji konsumentów żywności.
Przyczyny polityczne wynikają ze szczególnej wagi, jaką państwo przywiązuje do bezpieczeństwa żywnościowego, starając się zapewnić podaż żywności na odpowiednim poziomie. Ponadto tak się jakoś składa, że rolnicy mimo to, iż nie są zbyt liczną grupą społeczną, zwykle dysponują dużą "siłą polityczną" w rządach wielu państw. W konsekwencji, w wielu krajach otrzymują wysokie subsydia od podatników i konsumentów. W niektórych przypadkach może być jednak odwrotnie -- to rolnicy są "opodatkowani" na rzecz konsumentów i podatników.
Od protekcjonizmu. ..
Aby mieć co mierzyć, należy jakoś zdefiniować rolę interwencjonizmu państwowego, określić, co należy zaliczyć do interwencji państwa, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta