Kwestia ekonomiczna, społeczna i polityczna
Kwestia ekonomiczna, społeczna i polityczna
TADEUSZ HUNEK
Poziom dochodów rolniczych to "gorący" problem, gdyż dla wielu polityków daje on okazję do zaistnienia na tzw. arenie politycznej. Polska nie stanowi w tym względzie szczególnego przypadku. W USA kilkuprocentowy elektorat farmerów odgrywał ważną rolę w wyborach prezydenckich czy kongresowych. Ciągle aktualny jest też przykład Unii Europejskiej, gdzie rolnicy (ok. 5 proc. zatrudnienia) są w stanie "obronić" dla siebie, przy wydatnej pomocy wielkiej biurokracji unijnej, prawie połowę budżetu Unii.
Specyfiką w "politycznym" rozgrywaniu wielkości dochodów rolniczych w Polsce jest to, że reprezentujące interesy rolnictwa organizacje polityczne i związkowe znajdują się obecnie w opozycji. Stąd ostrość form protestów oraz formułowanie żądań bez ponoszenia odpowiedzialności za ich realizację.
Rolnictwo w modernizującej się gospodarce Polski
Współczesne rolnictwo pozostaje w zasadniczym uzależnieniu od otoczenia zewnętrznego, jakim jest gospodarka narodowa, a ostatnio w coraz większym stopniu gospodarka światowa. Szczególną cechą rolnictwa krajów rozwiniętych gospodarczo jest z jednej strony proces...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta