Największa przeszkoda
Największa przeszkoda
"Gdyby nie stan waszego rolnictwa, szanse Polski na szybkie przystąpienie do Unii Europejskiej natychmiast by się zwielokrotniły" - mówią w chwilach szczerości urzędnicy Komisji Europejskiej. Wieś to jedyna część polskiej gospodarki, która do tej pory praktycznie nie została objęta procesem integracji z krajami "15", choć dystans, jaki ją dzieli od zachodu, nigdzie indziej nie jest tak wielki.
W Brukseli mówi się już otwarcie, że izolacja jest na tyle głęboka, że nie da się jej znieść za jednym razem z chwilą przystąpienia Polski do UE. Konieczne będzie odłożenie o 7-10 lat pełnego włączenia polskiej wsi do Wspólnej Polityki Rolnej (CAP).
Brukselę przeraża przede wszystkim wielkość polskiej wsi i jej zacofanie. W rolnictwie pracuje w naszym kraju 4,1 mln osób (26,7 proc. wszystkich zatrudnionych), podczas gdy we wszystkich państwach "15" - 7,5 mln (5,1 proc.). Polscy chłopi wytwarzają jednak dobra tylko za 6,5 mld euro rocznie (6 proc. PKB Polski), podczas gdy unijni - za 117,5 mld euro (1,7 proc. PKB UE). Różnica w dochodach jest w konsekwencji blisko dziesięciokrotna (15,6 tys. euro wobec 1,58 tys. euro na gospodarstwo rocznie). W żadnym innym sektorze gospodarki przepaść...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta