Małpi problem
ANTROPOGENEZA
Kto pierwszy stanął na dwóch nogach
Małpi problem
KRZYSZTOF KOWALSKI
W 1978 roku znaleziono w Laetoli w Tanzanii skamieniałe ślady stóp istoty preludzkiej sprzed 3, 7 mln lat. Przez dwie dekady uważano je za dowód dwunożności naszych przodków. Pani Yvette Deloison zbadała je ponownie i zwątpiła. Jej zdaniem te skamieniałości dowodzą, że australopiteki chadzały w razie potrzeby wyprostowane, przebywały w ten sposób wielometrowe odcinki. Jednak sposób, w jaki stawiały stopy, wspierając się na ich zewnętrznych krawędziach, i oddalony wielki palec stopy -- nie odpowiadają permanentnej dwunożności.
Specjalizacja inaczej
Człowiek nie jest pierwszym naczelnym, który stanął wyprostowany na dwóch nogach. Pionierem była prymitywna małpa, to ona "zapoczątkowała ruch" prawdopodobnie 15 milionów lat temu. Niektórzy jej pobratymcy kontynuowali tę "schizmę", inni ją zarzucili. Ci pierwsi udoskonalili dwunożną lokomocję do tego stopnia, że stała się ona ich drugą naturą, z tej gałęzi przed czterema, może trzema milionami lat wyłonił się człowiek.
Z taką hipotezą wystąpiła pani Yvette Deloison, lekarz i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta