Kamień rzucony w kałużę
ROZMOWA
Kamień rzucony w kałużę
Stéphane Courtois, Jean-Louis Panné i Andrzej Paczkowski -- w spółautorzy "Czarnej księgi komunizmu"
KRZYSZTOF MASŁOŃ: Czy rozpad ZSRR zakończył epokę komunizmu? Czy ustrój ten można traktować jako zamknięty rozdział w historii?
ANDRZEJ PACZKOWSKI: Ze względów czysto faktycznych - nie można, ponieważ komunizm wciąż istnieje jako system w wielu krajach, wprawdzie nie w Europie, ale np. w Chinach, których ludność w liczbie 1,3 mld, stanowi ok. jedną czwartą mieszkańców naszej planety. Nie można więc powiedzieć, że komunizm się skończył jako system i chyba nie skończył się też jako ideologia, ponieważ we wszystkich krajach, w których panował, wciąż żyją ludzie, którzy odwołują się do marksizmu. A i w krajach Europy Zachodniej, komuniści bynajmniej nie zniknęli, chociaż ich siły są znacznie mniejsze niż kiedykolwiek przedtem. Upadek Związku Sowieckiego był mocnym ciosem w komunizm jako system światowy, ale nie stał się jego końcem.
STEPHANE COURTOIS: - Troszeczkę bym zniuansował to zdanie: w Moskwie w 1991 roku umarł tylko pewien model komunizmu, ten który stworzono w 1917 r.
Już Raymond Aron pisał o końcu wieku ideologii. Może więc komunizm jest jedną z tych ideologii, które znalazły w końcu XX wieku swój...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta