Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Praktyczna teoria

22 maja 1999 | Publicystyka, Opinie | CP

Należy dążyć do jedności i zgody, bo w jedności siła, a zgoda buduje

Praktyczna teoria

CZESłAW PORęBSKI

Ideałem jest pełna jedność i całkowita zgoda. Także w sprawach politycznych. Jak ten ideał osiągnąć? Należy zmierzać do tego, by rozproszone jednostki i grupy stały się prawdziwą wspólnotą. Prawdziwa zaś wspólnota powstaje, gdy jej członkowie a kceptują te same podstawowe wartości: narodowe, religijne, republikańskie, rasowe. ..

Stosunek do ideału jedności pozwala podzielić stanowiska polityczne w sposób różny od zwyczajnego. Za jednością opowiadają się reprezentanci lewicy i prawicy, obrońcy i profitenci realnego socjalizmu oraz opozycja, myśliciele i politycy bliscy religii i tacy, którzy zachowują w stosunku do niej dystans.

Starsi jeszcze pamiętają jedną z instytucji składających się na fasadę realnego socjalizmu. Instytucja ta nazywała się -- nieprzypadkowo -- Frontem Jedności Narodu. Pod kierownictwem "przewodniej siły" naród miał się jednoczyć w tej organizacji, by "Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej".

Wielu spośród dziesięciu milionów członków "pierwszej" "Solidarności" wspomina ją jako miejsce autentycznej --...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1704

Spis treści
Zamów abonament