Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kradzież, zguba i odliczenie

22 maja 1999 | Prawo | AG

ROZMOWA

Tomasz Michalik, doradca podatkowy w spółce Ernst&Young

Kradzież, zguba i odliczenie

: Nierzadko towar kupiony przez podatnika w celu odsprzedaży zostaje skradziony. Czy musi on wówczas korygować dokonane wcześniej odliczenie?

T OMASZ M ICHALIK: Wielu urzędników skarbowych uważa, iż podatnik musi skorygować podatek naliczony, ponieważ wydatek na zakup skradzionych później towarów nie stanowił kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie zgadzam się z tym poglądem.

Dlaczego?

Organa skarbowe wskazują na art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Mówi on, że nie można odliczyć podatku naliczonego, gdy nabytym towarem rozporządzono w sposób nie pozwalający na zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tymczasem przy kradzieży nie ma mowy o rozporządzeniu towarem. Jest to zdarzenie niezależne od woli podatnika, nie wynikające z wykonywanych przez niego czynności. Skoro zaś tak, to art. 25 ust. 1 pkt 3 nie ma zastosowania. To, że danego wydatku nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, nie ma znaczenia.

A gdyby uznać stanowisko przeciwne za poprawne?

Wówczas należałoby dokonać korekty...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1704

Spis treści
Zamów abonament