Kradzież, zguba i odliczenie
ROZMOWA
Tomasz Michalik, doradca podatkowy w spółce Ernst&Young
Kradzież, zguba i odliczenie
: Nierzadko towar kupiony przez podatnika w celu odsprzedaży zostaje skradziony. Czy musi on wówczas korygować dokonane wcześniej odliczenie?
T OMASZ M ICHALIK: Wielu urzędników skarbowych uważa, iż podatnik musi skorygować podatek naliczony, ponieważ wydatek na zakup skradzionych później towarów nie stanowił kosztu uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie zgadzam się z tym poglądem.
Dlaczego?
Organa skarbowe wskazują na art. 25 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT. Mówi on, że nie można odliczyć podatku naliczonego, gdy nabytym towarem rozporządzono w sposób nie pozwalający na zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tymczasem przy kradzieży nie ma mowy o rozporządzeniu towarem. Jest to zdarzenie niezależne od woli podatnika, nie wynikające z wykonywanych przez niego czynności. Skoro zaś tak, to art. 25 ust. 1 pkt 3 nie ma zastosowania. To, że danego wydatku nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, nie ma znaczenia.
A gdyby uznać stanowisko przeciwne za poprawne?
Wówczas należałoby dokonać korekty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta