Szkolny terror
USA
Skąd się biorą maliterroryści? Amerykawinirodziców, rozpad rodziny, kult przemocy w telewizji, Internecie i grach komputerowych. Podobno szkoła stała się klaustrofobiczna, opresyjna i karze za inność.
Szkolny terror
TADEUSZ WOJCIAK
z buffalo
Po krwawych wydarzeniach w Columbine High School w Littleton w stanie Kolorado wiele szkół przez dłuższy czas odwoływało zajęcia, a rodzice ciągle boją się o los swoich dzieci. Do głosu dochodzą domorośli terroryści, którzy wysyłają anonimy lub telefonują do szkół grożąc powtórzeniem tragedii. Śledząc z mieszanymi uczuciami wydarzenia w Kosowie, Amerykanie stracili całkowicie poczucie bezpieczeństwa. Wciąż mają w pamięci pogrzeby piętnastu uczniów i nauczyciela w małym amerykańskim miasteczku.
Szkoła podstawowa Poplar Tree Academy w Buffalo znajduje się w dzielnicy zamieszkanej w większości przez Afroamerykanów. Podczas jednej z lekcji trzynastolatek wyszeptał tak, aby go wszyscy usłyszeli: "Ktoś tu dzisiaj umrze! " Nauczyciel napisał raport, dyrektor postanowił sprawę wyciszyć. W kilka godzin później kolejny uczeń, zagniewany na nauczycielkę biologii, zagroził jej "powtórzeniem Kolorado". Skończyło się na pogróżkach i policja nie wkroczyła. Jednak w innych szkołach jawne czy anonimowe zapowiedzi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta