Wielki Luwr staje się rzeczywistością
PARYŻ
Wielki Luwr staje się rzeczywistością
10 lat piramidy Pei
Po dziesięciu latach od postawienia na dziedzińcu Luwru piramidy będącej nowym wejściem do muzeum, w piątek zostało oddane do użytku drugie wejście główne -- tzw. Brama Lwów od strony Sekwany; jej zadaniem jest odciążenie piramidy. Jednocześnie udostępnione zostały po modernizacji sale malarstwa włoskiego i hiszpańskiego. Za dwa lata upływa termin zakończenia prac nad realizacją projektu znanego pod hasłem Wielki Luwr.
Budowie słynnej dziś piramidy towarzyszyły burzliwe polemiki i protesty . Nawet dzisiaj, mimo upływu dziesięciu lat, piramida autorstwa słynnego Pei, amerykańskiego architekta chińskiego pochodzenia nadal jest przedmiotem dyskusji. Piramida nie była architektonicznym "wybrykiem", lecz częścią projektu radykalnej reorganizacji całego Luwru i jego otoczenia; reorganizacji, której termin zakończenia upływa za dwa lata.
Projekt Wielkiego Luwru rzucił w 1981 r., krótko po objęciu władzy, prezydent Francois Mitterrand. Obliczono go na 20 lat -- zakończenie realizacji w 2001 r. ma symbolicznie podkreślać narodziny muzeum nowego typu, muzeum XXI wieku.
Inicjatywa Mitterranda nie była przypadkowa. Wielki Luwr był tylko jednym z kilku zaproponowanych przez niego projektów wielkich budowli -- obok nowej Biblioteki Narodowej, nowej opery na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta