AWS w wyborczej pułapce
PRYWATYZACJA
Politycy o powszechnym uwłaszczeniu
AWS w wyborczej pułapce
MICHAł JANOWSKI
Politycy z lewa i prawa krytykują politykę prywatyzacyjną rządu: ministrowie zamiast unowocześniać polską gospodarkę, "przejadają" dochody z prywatyzacji, łatając dziury w budżecie.
Powszechne uwłaszczenie było hasłem, które AWS wypisała na swoich wyborczych sztandarach. "Zapewnimy upowszechnienie własności prywatnej przez uwłaszczenie społeczeństwa", zapisano w programie wyborczym. Autorem projektu ustawy uwłaszczeniowej jest poseł AWS, profesor Adam Biela. -- Wszyscy obywatele polscy mają prawo do "spadku" po PRL -- głosi uzasadnienie projektu. Ustawa znalazła się jednak w ogniu krytyki i nawet w samym Klubie Akcji niewielu jest jej sojuszników. Sprawa powszechnego uwłaszczenia utknęła w parlamencie.
Profesor nie traci jednak nadziei, że AWS spełni wyborcze obietnice. Oprócz zobowiązań wobec wyborców jest jeszcze jeden powód: brak powszechnego uwłaszczenia to zdaniem profesora złamanie konstytucyjnej zasady równości wobec prawa. -- Dotychczas z majątku narodowego skorzystali tylko ci, którzy otrzymali akcje prywatyzowanych przedsiębiorstw, w których pracują.
Najpierw trzeba policzyć izarejestrować obywateli, którzy skorzystali już ztakiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta