Nie samą pensją człowiek żyje
Polskie firmy czekają głębokie zmiany w strategii wynagrodzeń
Nie samą pensją człowiek żyje
Wynagrodzenia polskich pracowników odbiegają od ich aspiracji. Cztery procent z nich uważa, że zarabia godziwie. Dziesięć procent nie umie powiedzieć, czy ich zarobki są satysfakcjonujące. Pozostali natomiast są niezadowoleni. Profesor Marta Juchnowicz, przedstawiając te dane, stwierdziła, że bez względu na to, na ile opinie te są obiektywne, wysoki poziom niezaspokojonych aspiracji wpływa niekorzystnie na jakość pracy. Te dane, zgromadzone przez SMG/ KRC Poland Media, poznali uczestnicy warszawskiej konferencji na temat efektywnych systemów wynagrodzeń zorganizowanej w Warszawie przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
Z cytowanych badań wynika, iż wśród pracowników niezadowolonych z wynagrodzenia co trzeci uważa, że powinien zarabiać dwa razy więcej, a co ósmy -- trzy razy więcej. Prof. Stanisława Borkowska, dyrektor IPiSS, twierdzi, że przestarzały system wynagradzania w polskich firmach zderzy się w najbliższym czasie z nowymi wyzwaniami: globalizacją gospodarki, integracją z Unią Europejską, zaostrzającą się konkurencją i koniecznością racjonalizacji kosztów pracy. Wymusi to na przedsiębiorcach głębokie zmiany w systemach wynagrodzeń.
-- Nie należy zmieniać systemu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta