Mecenas morduje prezesa!
Z SňDOWEGO LAMUSA
Mecenas morduje prezesa!
Jeszcze pod koniec XVIII w. karę śmierci wykonywano u nas dość często i z wymyślnym okrucieństwem. Oświecenie przełamało te praktyki, choć z pewnym opóźnieniem. Nawet w dobie Sejmu Czteroletniego podróżnik z Inflant widział w Warszawie, przy wyjeździe z miasta, wiszące na palach "ćwierci człowieka, który z drugim jakimś zamordował na moście przechodnia dla kilku dukatów". Prusacy, lubujący się w wymierzaniu srogich kar, za swych rządów stosowali bicie na śmierć kołem i wystawianie trupów zbrodniarzy na publiczny widok.
W pierwszej połowie XIX w. , za czasów Królestwa Kongresowego, warszawska prasa, która egzekucje opisywała, czyniła to niezwykle obrazowo. Wzmianek pojawiało się jednak niewiele. Wtych czasach kat ścinał skazańców publicznie. W 1821 r. sprawozdawca "Kuriera Warszawskiego" wyraził...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta