Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O czym poszkodowany wiedzieć powinien

26 maja 1999 | Prawo | MC

UBEZPIECZENIA

Zasada słuszności uzupełnia dwie inne zasady: ryzyka i winy

O czym poszkodowany wiedzieć powinien

MAłGORZATA I MACIEJ CAPIK

Rzadkością sąsprawy odszkodowawcze, w których przyjęcie odpowiedzialności opiera się na zasadach współżyciaspołecznego.

Jakiś czas temu w mediach pojawiła się informacja, że policja wystąpiła o odszkodowanie od piętnastolatka, którego potrącił na pasach jadący na sygnale radiowóz. W następstwie zderzenia policyjny samochód uległ uszkodzeniu, więc chłopaka obciążono kosztem naprawy. Komendant policji ostatecznie wycofał pozew. Dla poszkodowanego i jego rodziców sprawa zakończyła się zatem szczęśliwie. Chłopak, choć został uznany za sprawcę zdarzenia, nie poniósł jego finansowych konsekwencji. Nie wiemy, czy sam doznał szkody i jakiej, ale z przykładu widać, jak różne mogą być układy sytuacyjne między uczestnikami wypadków, jak przeplatają się role poszkodowanego i sprawcy. Za tym idzie ciężar odpowiedzialności.

Przyzwyczailiśmy się, że przy wypadkach komunikacyjnych przypisanie odpowiedzialności opiera się na zasadzie winy lub zasadzie ryzyka (przepisy art. 435 i 436 kodeksu cywilnego) . Lecz przepisy k. c. są w tym względzie bogatsze. Normy dotyczące odpowiedzialności deliktowej (za czyn niedozwolony) statuują także "zasadę...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1707

Spis treści
Zamów abonament