Przekształcone firmy nie muszą być prywatne
Tylko według statystyk, prywatyzacja przekroczyła półmetek
Przekształcone firmy nie muszą być prywatne
Z 8453 przedsiębiorstw państwowych, które istniały w 1990 roku, przekształceniami o bjęto do końca ubiegłego roku 4647. Nie oznacza to, że tyle sprywatyzowano.
Prywatyzację w Polsce prowadzi się trzema ścieżkami -- bezpośrednio, pośrednio i poprzez likwidację. Procesy prywatyzacyjne w niewielkim stopniu są jednak zakończone i fakt, że przekształceniami objęto ponad połowę liczby przedsiębiorstw z roku 1990, nie oznacza, że połowa z nich znajduje się w rękach prywatnych, jest zarządzana przez prywatnego właściciela i uwolniła się spod kontroli państwa. Przykładem może być chociażby polityka kadrowa. Wśród "przekształconych" przedsiębiorstw znajdują się spółki, w których państwo posiada większościowy pakiet udziałów i prowadzi aktywną politykę kadrową, przekładającą się na zarządzanie.
Prywatyzacja bezpośrednia
To najpopularniejszy w Polsce model prywatyzacji. Objęto nią ponad 36, 6 proc. przedsiębiorstw państwowych przekształcanych od 1990 do końca ubiegłego roku. Jest też najefektywniejsza. Tą ścieżką prywatyzacji objęto 1699 przedsiębiorstw z 4647. Procesy zakończono w 93 proc.
Prywatyzację bezpośrednią prowadzi się trzema sposobami -- poprzez sprzedaż przedsiębiorstwa, wniesienie go do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta