Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podstępny morderca wzroku

26 maja 1999 | Nauka i Technika | ZW

Podstępny morderca wzroku

Tylko co dziesiąty chory na jaskrę poddaje się leczeniu

ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI

Prawie 70 tys. osób co roku ślepnie w Polsce z powodu jaskry -- wyjątkowo groźnej choroby oczu, występującej najczęściej po schorzeniach układu krążenia i nowotworach. Podejrzewa się, że rozwija się ona u co najmniej 700 tys. Polaków, spośród których aż 80 proc. nie zdaje sobie sprawy, że stopniowo traci wzrok. Żeby temu zapobiec, za kilka dni po hasłem "Polsko nie ślepnij! " rozpoczyna się ogólnopolska akcja wczesnego jej wykrywania.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała jaskrę za chorobę społeczną: na całym świecie choruje na nią aż 67 mln ludzi. Polski Związek Niewidomych ocenia, że w naszym kraju aż 18 proc. niewidomych straciło w zrok z powodu nie leczonej jaskry. Co roku przybywa ok. 500 kolejnych niewidomych, mimo że choroba rozwija się latami. Dzieje się tak dlatego, że na ogół nie wywołuje poważniejszych dolegliwości. Jedynie u 2 proc. osób, najczęściej kobiet, wywołuje dolegliwości, które zmuszają do wizyty u specjalisty.

Komu grozi ślepota

-- Tylko regularne badanie wzroku, najlepiej raz w roku, szczególnie u osób po 40. roku życia, pozwala zapobiec jaskrze -- przekonuje prof. Krystyna Czechowicz-Janicka z Centrum Medycznego Kształcenia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1707

Spis treści
Zamów abonament