Co państwowe, co prywatne
SEKTOROWA ENCYKLOPEDIA PRYWATYZACJI
Co państwowe, co prywatne
Banki
Oficjalnie państwowe pozostają obecnie trzy banki: największa w Polsce Powszechna Kasa Oszczędności Bank Państwowy, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Bank Gospodarki Żywnościowej. Po zbliżającej się do finału prywatyzacji Pekao SA i Banku Zachodniego państwu pozostaną banki kontrolujące w sumie ok. 22, 5 proc. aktywów sektora bankowego. Docelowo państwo chce pozostawić sobie tylko BGK. PKO BP powinien zostać po 2000 roku sprywatyzowany. Podobnie jest w przypadku BGŻ, w którym państwo ma około 2/ 3 akcji. Według prawa, skarb państwa powinien je sprzedać bankom spółdzielczym, ale wszystko wskazuje na to, że myśli raczej o sprzedaniu BGŻ inwestorowi zagranicznemu. Państwo jest również właścicielem 5-procentowych pakietów w największych sprywatyzowanych już krajowych bankach oraz niewielkich pakietów akcji w kilku mniejszych bankach.
Kilka agencji rządowych jest właścicielami sporych pakietów akcji małych i średnich banków. Agencja Rozwoju Przemysłu bezpośrednio lub pośrednio jest akcjonariuszem PPA-Bank (7, 8 proc. ) i BISE (po połączeniu z BEN -- 25 proc. ). Oprócz tego ARP ma pośrednie udziały w dwóch mniejszych bankach.
Tylko w jednym banku, ale za to dużym -- w Banku Ochrony Środowiska -- kontrolny pakiet ma Narodowy Fundusz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta