Kto kocha nadgodziny
USA
Nadmiar pracy rodzi odruchybuntu
Kto kocha nadgodziny
Ludzie na dorobku, z ogromnym długiem zaciągniętym na nowy samochód lub dom z czterema sypialniami i basenem, gotowi są pracować na dwa etaty, a firmie oddawać swój czas w weekendy i w święta. Inni dla samej przyjemności z rosnącegokonta w banku gotowi są pracować dwanaście godzin dziennie, pięć dni w tygodniu. Jednak większość zatrudnionych nie chce zamieniać swej wolności na dodatkowe pieniądze. Wielu z nich protestuje przeciwko dodatkowym obowiązkom.
Amerykanie, choć nadal uważani są za pracoholików, coraz częściej krytykują czas jej trwania. W okresie niemal pełnego zatrudnienia (stopa bezrobocia wynosi 4, 6 procent) nie wszyscy zabiegają o dodatkowy zarobek. Nie chcą pieniędzy, chcą czasu dla siebie i rodzin, a sprawę ograniczenia godzin pracy umieszczają na liście żądań strajkowych.
Poświęcenie dla firmy
Pracodawcy tłumaczą, że to nie ich wina. Gospodarka znajduje się w doskonałym stanie, fabryki są zasypane zamówieniami. Właściciele, nie mogąc znaleźć dodatkowej siły roboczej lub uważając szkolenie robotników za mało opłacalne, nie mają innego wyjścia, jak żądanie od swoich podwładnych dodatkowych godzin poświęcenia dla firmy. Spółki prześcigają się w staraniach o wyniki ekonomiczne i o obniżenie kosztów własnych. Dlatego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta