Przepisowo, czyli tak, jak chce komisja
Doświadczenia doświadczonego dla starających się o aplikację
Przepisowo, czyli tak, jak chce komisja
ADAM Pł OCIńSKI
O możliwości nauki zawodu, także notariusza, powinien decydować dyplom, a nie potencjalnykonkurent, w którego finansowym interesie leży ograniczanie dostępu do zawodu.
Tysiące młodych prawników opuści wkrótce uczelnie i zastuka do drzwi samorządów prawniczych, prosząc o szansę kontynuowania nauki. Tym, którzy wybrali notariat, przypominam:
* Nie ma podstaw prawnych, by możliwość odbywania aplikacji notarialnej uzależnić o d wyników konkursu organizowanego przez samorząd notarialny.
Zgodnie z art. 65 ust. 1 konstytucji każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy, a wyjątki od tej zasady może określać jedynie ustawa. Prawo o notariacie z 14 lutego 1991 r. (Dz. U. nr 22, poz. 91; dalej: ustawa) stanowi w art. 71 § 1, że aplikantem może być każdy, kto odpowiada wymaganiom określonym w art. 11 pkt 1--3 ustawy, tj. posiada obywatelstwo polskie, pełnię praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru i ukończył studia prawnicze. Uznaniowość decyzji w sprawie wpisu na listę aplikantów notarialnych dotyczy zatem jednej tylko przesłanki: nieskazitelności charakteru. A i ta w razie nieprzyjęcia na aplikację z powodu uznania,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta