Trudno rozstać się z własnością
Firmy u wojewodów
Trudno rozstać się z własnością
Śląsk: ambitne plany
W ciągu minionych dziewięciu lat prywatyzacja przedsiębiorstw w woj. katowickim przebiegała bardzo wolno. W ostatnich pięciu latach prywatyzowano rocznie średnio 3 przedsiębiorstwa, co stanowi ok. 1 proc. firm podległych wojewodzie. Obecnie wojewoda śląski Marek Kempski twierdzi, że przyspieszenie prywatyzacji jest najważniejszym zadaniem jego urzędu.
W końcu marca tego roku wojewoda śląski był organem założycielskim dla 330 przedsiębiorstw państwowych. Są to przedsiębiorstwa m. in. z branż kooperujących z kopalniami węgla i hutami (np. hutnicze przedsiębiorstwa remontowe, tzw. HPR) , firmy transportowe (np. Przedsiębiorstwo Komunikacji Tramwajowej) , budownictwa ogólnego i inżynieryjnego, z branży metalowej, maszynowej, elektrycznej, energetyki cieplnej, wodociągi (Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe) .
Lista przedsiębiorstw podlegających wciąż wojewodzie jest tak różnorodna, że trudno mówić o typowych branżach. Znaleźć można na niej wiele przedsiębiorstw kiedyś znanych, jak np. Aleksandrowickie Zakłady Przemysłu Lniarskiego i Skoczowska Fabryka Kapeluszy Polkap. Jest też bielski Polsport. Na prywatyzacyjnej liście wojewody znajduje się też kilkanaście biur projektów, kilka przedsiębiorstw wodociągowych, kilkanaście PBR,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta