Niższe -- produkcja, sprzedaż i zatrudnienie
Spółdzielczość mniej społeczna
Niższe -- produkcja, sprzedaż i zatrudnienie
Udział sektora spółdzielczego w tworzeniu PKB z 9, 5 proc. w 1989 r. spadł do 1, 6 proc. w 1997 r. Sektor ten ograniczył produkcję, sprzedaż i zatrudnienie. Pogarsza się w nim wydajność przypadająca na pracownika.
Spółdzielczość jest ruchem ekonomiczno-społecznym. Polega na tym, że zmajątku (składek) udziałowców powstaje np. zakład produkcyjny, rolny lub świadczący usługi na rzecz członków. Zaspokajane są nie tylko np. potrzeby mieszkaniowe, ale także gospodarcze, kulturalne i zdrowotne wynikające ze wspólnej pracy oraz zamieszkiwania w spółdzielczym osiedlu lub domu. Spółdzielnie powinny być samowystarczalne finansowo.
W Polsce po 1945 r. idea spółdzielczości została kompletnie wypaczona. Dopiero nowelizacja prawa spółdzielczego z 1994 r. spowodowała uznanie spółdzielni za podmioty własności prywatnej.
Najwięcej spółdzielni pracy
W Polsce funkcjonują...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta