Gorzki smak sukcesu
LAUREACI
W ostatnim dziesięcioleciu czterdziestu Polaków zwyciężyło w różnych konkursach
Gorzki smak sukcesu
JACEK MARCZYńSKI
Aleksandra Kurzak ma 22 lata. Jesienią ubiegłego roku wygrała Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. Niedawno podbiła wrocławian debiutując wroli Zuzanny w "Weselu Figara" Mozarta. Przed miesiącem z Fundacji Crescendum Est-Polonia utworzonej przez Aleksandra Gudzowatego otrzymała 35 tysięcy dolarów na sfinansowanie kosztów nauki w Hochschule fürMusik und Theater w Hamburgu.
Za wcześnie oczywiście jeszcze prorokować, że jesteśmy świadkami narodzin wielkiej kariery, choć młoda wrocławianka niewątpliwie ma na to szansę. Los bywa jednak przewrotny, apoza tym czy Polacy potrafią wykorzystywać swe konkursowe triumfy?
Za albo przeciw
Kiedy w 1927 r. w Warszawie doszło do IKonkursu Chopinowskiego, było to wydarzenie bez precedensu. Ten sposób poszukiwania młodych utalentowanych artystów był wówczas czymś wyjątkowym. Ale sukces warszawskiej imprezy szybko skłonił innych do pójścia tym samym tropem. Konkursy zaczęły mnożyć się w coraz szybszym tempie. W 1957 r. powołano zatem w Genewie Światową Federację Międzynarodowych Konkursów Muzycznych, by koordynować kalendarz tych imprez. Nie uchroniło to jednak samej idei przed...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta